Ich główny atut? Klienci są zgodni – to materiał, który nie wymaga prasowania i jest odporny na zgniecenia. Firanki żakardowe po praniu wiesza się na karniszu, gdy są jeszcze wilgotne. To wystarczy, by pod wpływem własnego ciężaru tkanina się rozprostowała. Sprawia to, że firanki żakardowe są wyjątkowo wdzięczne i wygodne w użytkowaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pięknej dekoracji okien i wnętrz?

Skąd się wzięły firanki żakardowe?

Zanim przejdziemy do zastosowania i popularności firanek żakardowych, sięgnijmy po garść ciekawostek z historii. W XIX wieku we Francji Joseph Marie Jacquard skonstruował nowy typ maszyny do wiązania sieci - stworzył urządzenie przesmykowe o udoskonalonym krośnie tkackim. Wykorzystał w nim innowacyjne karty perforowane, które sterowały przenoszeniem nitek osnowy, więc jako pierwszy w dziejach techniki "programował" tkanie firanek. Dzięki temu powstawały dowolne wzory na tkaninach żakardowych, które swoją nazwę wzięły właśnie od nazwiska wynalazcy. Jego wynalazek zrewolucjonizował ówczesny przemysł, w 1812r. we Francji pracowało około 11 tysięcy takich maszyn, które później podbiły cały świat.

Zazdrostki lub firanki do podłogi, który wariant wybierzesz?

Firanki żakardowe od lat cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją trwałość i jakość wykonania. Widywaliśmy je w domach naszych babć, dziś inspirują nowoczesnych architektów i dekoratorów wnętrz. Są dostępne w kilku wariantach i długościach. Sprawdzą się w kuchni jako zazdrostki. Będą stanowić delikatną zasłonę, jednocześnie wpuszczając do pomieszczenia maksimum światła. W pokojach dzieci lub gabinetach możemy zawiesić materiał sięgający parapetu. To rozwiązanie wybierane zwłaszcza przez posiadaczy tradycyjnych grzejników, umieszczanych zazwyczaj pod oknami. W salonie natomiast sprawdzą się długie firanki żakardowe. Warto pozostawić kilka centymetrów prześwitu ponad podłogą, aby dół firanki elegancko się prezentował i na dłużej pozostał w czystości.

Gładkie lub ze wzorem – na pewno będą pasować!

Firanki żakardowe są dostępne nie tylko w różnych wariantach długości, ale i o przeróżnych wzorach. Gładkie, z ciekawym splotem lub wzorem - wybór należy do Ciebie. Minimalistyczne ozdobniki, wzory w układzie pasowym, wyłącznie u dołu tkaniny lub bogate, florystyczne wzory na całej powierzchni, każdy typ ma swoich zwolenników. Uniwersalne motywy idealnie komponują się z dowolnym wystrojem wnętrza. Kwiaty czy figury geometryczne będą wyjątkową ozdobą każdego okna.

Warto dodać, że w naszym sklepie online, jak i stacjonarnie, firanki żakardowe są dostępne jako wyroby konfekcjonowane, jak i cięte na zamówienie na metry, w kolorach białym
i szarym, czy wariantami ze złotymi lub srebrnymi wstawkami. Firanki w zależności od zastosowanej taśmy marszczącej można dowolnie udrapować, co dodatkowo poszerza wachlarz możliwości.

Daj nam znać, która firanka będzie idealna do Twojego
pomieszczenia?

Na zdjęciu zaprezentowano firankę żakardową FELICJA, która dostępna jest w wielu wariantach wysokości.