• FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Co oznacza, że cena dotyczy metra?

Firanki, tkaniny ozdobne i obrusowe dostępne są w sprzedaży na metry bieżące. Oferta sprzedaży dotyczy tkaniny odcinanej z beli materiału. Minimalna wielkość zakupu to 1 metr bieżący, niezależnie czy tkanina jest wysoka na 120 cm czy 300 cm, dalsze wielkości zakupu liczone są co 10 cm. 

Ważne jest, że firanki, zasłony czy tkaniny obrusowe na metry wymagają obszycia w miejscu odcięcia, co oznacza, że dwa brzegi materiału są postrzępione i aby się nie pruły, należy je obszyć. Wyjątkiem są gipiury, bo większość z nich nie wymaga obrębiania.


2. Jak czytać wymiary firanek? Co jest szerokością, a co długością?

Długość, to inaczej wysokość firanki, czyli jej wymiar mierzony od karnisza do podłogi. Z kolei szerokość firanki to miara pozioma, wzdłuż karnisza (od lewej do prawej). Wszystkie podawane w sklepie wymiary dotyczą tkaniny, która jest rozłożona na prosto. Mierzona jest na leżąco, na płaskiej powierzchni. W przypadku firanki gotowej o wymiarach 180x300 cm, 180 cm to wysokość, a 300 cm to szerokość. Są to jej maksymalne rozmiary na prosto. Firankę gotową można zawiesić na prosto jak panel - jest wtedy maksymalnie rozciągnięta na karniszu. Przy zawieszaniu przy pomocy żabek można też przełożyć jej materiał na zakładkę lub kiedy posiada wszytą taśmę, zmarszczyć. Przy zakładaniu i marszczeniu uzyskamy efekt fali na całej wysokości firanki. Nalezy jednak pamiętać, że przy tej czynności automatycznie zwężamy firankę.


3. Chcę kupić firankę na metry, ile zamówić materiału?

Przy zakupie firanki na metry otrzymamy firankę odciętą z beli materiału. Oznacza to, że dwa boki wymagają obszycia. Należy to uwzględnić, przy obliczaniu potrzebnego materiału, ponieważ, brzeg przy obszywaniu zazwyczaj jest dwukrotnie zakładany, aby schować i prawidłowo zabezpieczyć postrzępiony materiał, na co potrzeba ok. 10 cm z każdej strony. Jeżeli mamy karnisz szeroki na 1,5 metra, a chcemy uzyskać efekt pofalowanej firanki, to powinniśmy wziąć co najmniej dwa razy więcej materiału, przez co uzyskamy marszczenie w proporcji 1:2. Czyli ostatecznie powinniśmy przemnożyć szerokość karnisza minimum razy 2 i dodać 20 cm na obrębienie boków, czyli zamawiamy 320 cm firanki.  Innym, popularnym sposobem marszczenia jest proporcja 1:2,5 (mnożymy szerokość karnisza x 2,5) lub 1:3 (mnożymy szerokość karnisza x 3). Uzyskujemy wtedy grubsze i pełniejsze fale materiału na karniszu. Oczywiście, jest jeszcze więcej sposobów marszczenia, a obliczenie proporcji szerokości karnisza i potrzebnego materiału jest takie samo. 


4. Firanka jest szeroka na  3 metry, a mój karnisz jest tylko 1,5 metra szeroki. Czy firanka będzie na niego pasować?

Jeżeli chcemy zmarszczyć firankę w łągodną falę lub zawiesić ją na zakładkę, to odpowiedź brzmi tak. W tym przypadku firanka jest dwa razy szersza od karnisza, co jest minimalną proporcją marszczenia. Przy wyborze szerszej firanki, uzyskalibyśmy po prostu więcej, bardziej obfitych fal, a przy wyborze węższej - firanka by się nam prostowała. Jeżeli wybralibyśmy firankę tej samej szerokości, co karnisz, ułożyłaby się nam na prosto jak arkusz papieru. Dokładnie taką sytuację mamy w przypadku firan panelowych, które są wieszane na prosto, bez marszczeń, fal czy zakładek, często z dodatkową listwą usztywniającą. Szerokość firanki panelowej powinna być taka sama, co szerokosć karnisza.