Wystarczy, że znasz szerokość karnisza i wysokość, do której ma sięgać Twoja nowa firanka. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednią taśmę marszczącą, obszyjemy boki i nadamy paczkę pod wskazany adres.

Od czego zacząć?


Punktem wyjścia do dobrze dopasowanej firanki jest prawidłowe zdjęcie miar z okna. Jeżeli masz tradycyjny karnisz, mierzysz jego szerokość, pomijając często występujące dekoracyjne zakończenia. Mierzysz tylko ten odcinek, po którym przesuwają się oczka z żabkami. Jeżeli masz zamontowaną szynę sufitową, mierzysz jej całą szerokość, od początku do końca.

Kolejnym krokiem jest określenie wysokości firanki, czyli dokąd ma sięgać. Mamy kilka możliwości: do parapetu, trochę poniżej linii parapetu czy do podłogi. Wszystko bedzie zależało od funkcjonalności pomieszczenia. Czy jest to salon z wysokimi oknami balkonowymi czy okno w kuchni, czy okienko na klatce schodowej. Wysokość mierzysz od elementów mocujących, z których korzystasz, czyli od połowy żabki lub od górnej części agrafki.

Jeżeli chcesz, abyśmy uszyli dla Ciebie długą firanę, aż do podłogi, dobrze jest odjąć kilka centymetrów, zazwyczaj około 3-5cm, aby firanka ładnie się układała i nie dotykała samej podłogi. Materiał wtedy nie zalega na jej powierzchni, nie podwija się i nie brudzi tak szybko.

Taśma marszcząca czy bez?


Możesz zawiesić firankę w oknie na prosto, jak firankę panelową. Wtedy szerokość karnisza będzie równa szerokości firanki. Jednak co, jeśli chcesz uzyskać ładne fale lub fałdy? Możesz wieszać firankę na zakładkę, każdorazowo ręcznie przewijając i zakładając materiał. Jednak musisz wtedy zakupić odpowiednio więcej materiału, aby po zawieszeniu, firanka wciąż obejmowała cały karnisz. Zwyczajowo bierze się dwa razy więcej materiału na szerokość niż ma karnisz. Przykładowo: karnisz ma szerokość 150 cm, kupujemy 300 cm szerokości firanki. Jeżeli chcemy uzyskać pełniejsze i bardziej gęste fale, zamawiamy 2,5 albo 3 razy więcej materiału (375 cm lub 450 cm dla karnisza szerokiego na 150 cm).

Warto dodać kolejne 20 cm materiału na obszycie i prawidłowe zabezpieczenie boków przed pruciem. Z każdej strony materiał zostanie przewinięty i obszyty, a nie chcemy przecież, żeby nasza firanka okazała się zbyt wąska, a fale zbyt płytkie.

Aby ułatwić Ci wieszanie firany, możemy dla Ciebie wszyć do niej na stałe taśmę marszczącą. Dzięki temu, za każdym razem uzyskasz taki sam efekt. Proponujemy Ci naszym zdaniem 4 najlepsze opcje:


Taśma typu Ołówek - plisująca, równomarszcząca

Marszczenie w równomierne fałdy w proporcji 1:2. Taśma o szerokości 2,5 cm w kolorze białym. Symbol F1K/200
Taśma typu Smok

Marszczenie w fale w proporcji 1:2. Taśma o szerokości 5 cm. Transparentna z białymi sznurkami. Symbol Z3Z/200
Taśma typu podwójna zakładka

Marszczenie w dwie fałdy w proporcji 1:2,5. Taśma transparentna z białym oplotem o szerokości 5 cm. Symbol U2Z/250
Taśma typu poczwórna zakładka

Marszczenie w cztery kontrafałdy w proporcji 1:3. Taśma transparentna z białym oplotem o szerokości 5 cm. Symbol Z4Z/300