Markiz w arystokratycznej hierarchii zajmuje miejsce, zaraz po księciu, a przed hrabią. Jego wysoka pozycja wynikała z pełnionej funkcji. Jako pan feudalny podlegał bezpośrednio cesarzowi. Zarządzał marchią, czyli istotnym strategicznie terenem przygranicznym. Z czasem tytuł ten mógł być dziedziczony. Sama nazwa pochodzi z francuskiego marquis, a korzeniami sięga do germańskiego słowa odnoszącego się właśnie do granicy (mark).

Markiza to żona Markiza, ot co. Wyobrażam ją sobie jako arystokratkę siedzącą na szerokim fotelu na tarasie, osłoniętą przed słońcem przez materiałowe, wdzięczne zadaszenie, zajadając okrągłe herbatniki z kremem. Do dopełnienia obrazu brakuje jedynie powiewającej firanki w otwartych na oścież drzwiach tarasowych.

I tutaj na scenę wchodzi nasza markizeta.

Idealna tkanina dla szlachetnie urodzonej damy, ceniącej swój czas, gdyż największą zaletą tej tkaniny jest brak potrzeby prasowania. Uszytą z niej firankę wystarczy zawiesić na karniszu, kiedy jest jeszcze wilgotna, a pod wpływem własnej wagi wyprostuje się. Dodatkowo jest wyjątkowo trwała, a szeroki wybór wzorów pozwala na dobranie odpowiedniej do każdego wnętrza. Swoją strukturą przypomina siateczkę. W zależności od gęstości splotu mamy dostępne warianty o małych, średnich lub dużych oczkach, co bezpośrednio wpływa na przepuszczalność materiału. Drobne oczka ograniczają nasłonecznienie, a duże wpuszczą więcej słońca. Można w ten sposób regulować dopływ światła do pomieszczenia. Dlatego przy wyborze firanki warto uwzględnić również wystawę naszego okna względem stron świata.

Nowoczesne markizety


Współcześnie istnieje szeroki wybór firanek wykonanych z tej wdzięcznej tkaniny. Według własnego gustu, możesz wybrać właściwy rodzaj markizety: haftowaną, gładką lub z aplikacją. Haftowane markizety są niezwykle eleganckie i bogato zdobione, znakomicie komponują się z lambrekinami. Wzornictwo nie lubi nudy i nie ma w nim stagnacji. Przez cały rok możesz znaleźć w naszym sklepie nowe wzory haftów. Jeżeli szukasz minimalistycznego rozwiązania, zainteresują Cię klasyczne, gładkie firanki z markizety. Będą prezentować się subtelnie i lekko jako jedyna ozdoba okienna. Aby wprowadzić więcej akcji możesz zestawić je z wzorzystymi i kolorowymi zasłonami. Ciekawą opcję stanowi firanka na markizecie z aplikacją, gdyż łączy w sobie cechy dwóch wcześniej wymienionych rodzajów.
 
Markizeta gładka
Markizeta haftowana
Markizeta z aplikacją