Kolory jakimi się otaczamy mają znaczenie i wywierają na nas realny wpływ. Kojarzą się z określonymi doświadczeniami i niosą konkretny ładunek emocjonalny, zakorzeniony głęboko w europejskiej kulturze. Wybierając kolor ścian, mebli i dodatków podejmujemy decyzję na lata, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie te elementy były odpowiednio dobrane.

Trzy drogi do wyrażenia siebie

Możemy postawić na różne odcienie tego samego koloru, wtedy nasze wnętrze będzie monochromatyczne, spokojne i stonowane. Bardziej urozmaiconym wariantem jest wybór kolorów pokrewnych, które leżą blisko siebie w palecie. Wnętrze będzie bardziej urozmaicone i radosne, lecz wciąż harmonijne. Najbardziej skrajną metodą łączenia kolorów jest ich dobór na zasadzie przeciwieństw i kontrastów. Sprawdza się ona w nowoczesnych i dużych pomieszczeniach, wprowadza duży dynamizm i energię, co będzie pobudzało do aktywności.

Twój typ

Odcienie szarości, beże i biele są niezwykle stonowane i uniwersalne. Są świetną bazą wyjściową, gdyż są neutralne w odbiorze. Pasują do każdego pomieszczenia i stylu. Barwy jednoznacznie kojarzące się z naturą, odcienie niebieskie, zielone i brązowe będą sprzyjały naszemu wyciszeniu i wpłyną na nas relaksacyjnie. Z kolei kolory przyciągające wzrok, często inspirowane barwnymi kwiatami, w odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego, będą dla nas silnym bodźcem do działania i dodadzą energii.

Druga strona medalu

Każdy typ ma też swoje słabe strony. Kolory neutralne mogą być dla niektórych osób mdłe i nudne. Kolory relaksujące mogą wydawać się zbyt dziecinne i pstrokate. Zaś intensywne barwy w dużej ilości mogą nas przytłoczyć i zmęczyć. Dlatego tak ważne jest dopasowanie kolorów zgodnie z naszymi upodobaniami, naturą i przeznaczeniem pomieszczenia.

Głębia 

Kolory głębokie, ciemne i nasycone wprowadzą nas w refleksyjny i poważny nastrój. Będą prezentowały się elegancko i wytwornie. Kolor granatowy (navy blue), butelkowa zieleń, burgundowy wpiszą się w klasyczny styl i idealnie będą się komponowały z ciemnym drewnem czy złotem. Warto je przełamać bielą, a dodatki w tych kolorach fantastycznie będa odznaczały się na jasnych czy szarych ścianach.

Kolory stonowane i jasne będą odbierane bardziej pogodnie i sprawdzą się w małych pomieszczeniach, kuchni i jadalni. Wpłyną pozytywnie na nasza koncentrację, gdyż nie krzyczą o uwagę. Idealnie będą komponowały się z naturalnymi dodatkami, jasnym drewnem, wikliną i bambusem. Kolory intensywne i nasycone polecane są do pokoju dziecięcego i salonu. Szarość z czerwonymi, pomarańczowymi czy fioletowymi dodatkami idealnie będzie reprezentować młodzieńczą energię i bezsprzecznie sprawdzi się w odważnym, młodzieżowym pokoju. Ciepłe kolory nas ożywiają, zimne zaś uspokajają. 

Czerwony, zielony i niebieski to podstawowe barwy jakie odbiera nasze oko. Pozostałe barwy, to mieszanina tych pierwszych. 

Ognista czerwień

Czerwień wywołuje silne emocje i przykuwa uwagę. Jest niezwykle dynamicznym kolorem, który pobudzi do działania. Sprawdzi się w dużej siłowni, można eksperymentować z nią w sypialni, jednak powinna być stosowana z umiarem, najlepiej jako ożywczy akcent. Inaczej może nas przytłoczyć i powodować irytację zamiast pożądanej ekscytacji. Czerwony kolor w naturze często stosowany jest jako ostrzegawczy, sygnalizujący zagrożenie, z kolei w kulturze utrwalił się jako kolor miłości, głębokich uczuć i pasji. Jest uwodzicielski i agresywny zarazem.

Butelkowa zieleń

Kolor zielony najczęściej występuje w naturze, mieści się w środku spektrum kolorów, dlatego jest bardzo dobrze zbalansowanym kolorem. Kojarzy się z harmonią i równowagą. Wpłynie kojąco na nasze nerwy i wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Możemy spotkać jego bardziej żółte lub niebieskie odcienie, gdyż są to jego kolory sąsiadujące w palecie barw. W ostatnich sezonach króluje butelkowa zieleń, która z naturalną elegancją wpasowuje w każdy styl.

Błękit oceanu

Bezkresny błękit relaksuje i uspokaja, wspomaga odpoczynek, skłania do refleksji, pobudza kreatywne myślenie i wyobraźnię. Dlatego kolor niebieski tak dobrze sprawdza się w dziecięcym pokoju, zarówno w postaci koloru ścian, jak i dodatków dekoracyjnych, zasłon, dywanu czy pościeli. Ponadto kojarzy się z czystością i porządkiem. Jest to zdecydowany faworyt zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, bo w końcu to też ulubiony kolor disneyowskich księżniczek. Kolor ten jednoznacznie kojarzy się nam z otwartą przestrzenią, dlatego dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach, optycznie je powiększając. Ciekawostka jest, że hamuje u nas apetyt, a kiedy jest dominującym kolorem w pomieszczeniu, mamy wrażenie, że jest w nim chłodniej, gdyż niebieski jest najzimniejszą barwą.

Słoneczny żółty

Słoneczny poranek sprawia, że odnajdujemy w sobie nowe pokłady energii i optymizmu. Podobnie wpływa na nas sam żółty kolor. Rozświetli i ociepli nawet małe wnętrze. Intensywne żółte odcienie zwracają naszą uwagę i są świetnym wyborem dla dodatków dekoracyjnych. Potęguje apetyt 

Ekskluzywny fiolet

Fioletowy kolor jest sporadycznie stosowany i rzadko występuje w naturze, przez co jest trochę tajemniczy. Symbolizuje ekstrawagancję i luksus. Łatwo podkreśli naszą oryginalność. Fioletowy plusz idealnie skomponuje się z metalicznymi dodatkami. 

Szlachetna czerń

Kolor neutralny, pasujący do każdego innego koloru. Czerń wpisuje się w nowoczesny, loftowy styl. Łączona ze stonowanym brązem sprawia wrażenie surowej elegancji. Kojarzy się z powagą, nieraz smutkiem, jednak niezaprzeczalnie również z dobrym smakiem i luksusem. Mała czarna czy frak to ikony szyku.

Czysta biel

Biały jak śnieg czy biały jak mleko? Biel również ma swoje odcienie. Najmodniejsza jest w ostatnim sezonie złamana biel (off white), czyli taka o delikatnie innym odcieniu - kremowym, różowym, szarym czy niebieskim. Biel ociepla wnętrze, jednocześnie zachowując efekt czystości i nieskazitelności. Optycznie powiększa też pomieszczenie i pasuje do każdego innego koloru, przejmując jego energię i przekaz. W zależności od dodatków może sprawiać wrażenie prostoty i minimalizmu lub elegancji i bogactwa. Białe ściany w drewnianym wiejskim domku zrobią na nas inne wrażenie niż w surowej willi wykończonej marmurem, szkłem i złotem.